Jesteś na: Strona główna / Nasze Przedszkole / Dokumenty / Program Wychowawczy

11. Ewaluacja
  12. Literatura

I. WSTĘP

Program  wychowawczy  Przedszkola  został  stworzony  na  podstawie  programu  wychowania  przedszkolnego  „ABC  XXI  w.”  (numer  dopuszczenia DKW – 4013-1 / 100.)

Wśród  pojęć  pedagogicznych  „wychowanie ” jest  jednym z  trudniejszych do zdefiniowania. Można  je rozpatrzyć  w węższym  i bardzo szerokim  znaczeniu.  Wychowanie jest więc świadomym  , celowym i  specyficznym działaniem  pedagogicznym rodziców  lub nauczycieli  , dokonywanym  przede wszystkim przez słowo (i inne  postaci  interakcji, zwłaszcza  przykład osobisty) zmierzające  do osiągnięcia  względnie  trwałych zmian w  rozwoju  umysłowym , społecznym , kulturowym , duchowym jednostki  ludzkiej. W szerszym  znaczeniu jest  to  oddziaływanie  całokształtu specyficznych  pedagogicznych  bodźców  i  doświadczeń  ogólnospołecznych , grupowych i indywidualnych , profesjonalnych i nieprofesjonalnych , przynoszących  względnie  trwałe  skutki  w  rozwoju  jednostki  ludzkiej .

Wychowanie  więc  rozpoczyna się w rodzinie , natomiast  przedszkole  tylko je  kontynuuje  i  ukierunkowuje .

Program  wychowawczy  ma na celu  poprawę  jakości  pracy  edukacyjnej  , uwzględnia potrzeby  społeczności  przedszkolnej tj. dzieci, rodziców  i środowiska  oraz  pracowników. Integruje  nauczycieli i rodziców  w  realizowaniu celów  wychowawczych , ujednolica  oddziaływania  wychowawcze , kieruje  procesy  wychowawcze  na  właściwe  tory.

II .  CELE   WYCHOWAWCZE   PRZEDSZKOLA

1. Wzbogacanie  wiedzy  o otaczającym świecie  i zdobywanie nowych doświadczeń .
  2. Umożliwienie  dzieciom  odkrywania siebie i innych przez  własne działania .
  3. Wyrabianie umiejętności  komunikowania się  w  sposób  werbalny  i  niewerbalny.
  4. Umożliwienie  dzieciom dokonywania  wyborów  i przeżywania  pozytywnych  efektów  własnych działań .
  5. Wdrożenie do  przestrzegania zasad  warunkujących  bezpieczeństwo .
  6. Pomoc dziecku  w  budowaniu  pozytywnego  obrazu  własnego „JA” .
  7. Kształtowanie  życzliwego i otwartego  stosunku do  ludzi  oraz  przyrody.
  8. Uczenie  dzieci  rozwiązywania  sytuacji  trudnych  na zasadzie  kompromisu  i  uwzględniania  potrzeb innych .

Redakcja strony: Program Wychowawczy Rejestr zmian

• Podmiot udostępniający informację:AP