Strona główna/Aktualności/XII finał Wojewódzkiego Konkursu Edukacja regionalna w (..)

XII finał Wojewódzkiego Konkursu Edukacja regionalna w szkole ,,Proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu…"

18 Czerwca 2022
7 czerwca 2022 r. w Kompleksie Parkowo-Pałacowym w Koszęcinie odbył się XII finał Wojewódzkiego Konkursu Edukacja regionalna w szkole ,,Proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu…"
 
Konkurs realizowany nieprzerwanie od 2009 r. adresowany jest do przedszkoli/szkół z terenu woj. śląskiego, które realizują działania w zakresie edukacji regionalnej. Motywem przewodnim tej edycji konkursu było hasło: „Region - Ludzie Natura”. Zadania konkursowe tegorocznej edycji na wszystkich etapach związane były z przyrodą.
  Przedszkole Publiczne Nr 9 im. „Baśniowej Krainy” od kilku lat bierze udział w kolejnych edycjach konkursu. Konkurs ma złożoną formułę i przebiega trzyetapowo. W pierwszym etapie zgłoszone placówki oceniane są pod kątem całokształtu ich wieloletniej działalności w czterech obszarach: sposób realizacji edukacji regionalnej, baza placówki, współpraca ze środowiskiem oraz działania popularyzujące placówkę w regionie, kraju, a nawet poza jego granicami. W kolejnym etapie najwyżej ocenione placówki miały przygotować i zrealizować projekt edukacyjny. 
 
Tegoroczny projekt edukacyjny realizowany w Przedszkolu zatytułowano „Zielony Śląsk - Zielona Czeladź”.
 Głównym celem projektu była promocja walorów przyrodniczych Czeladzi oraz jej najbliższej okolicy. Realizacja projektu obejmowała m.in. spotkania z pracownikami organizacji przyrodniczych ekologicznych i naukowych m.in. : „Ziemia i My” Czeladzkie EKO, Nadleśnictwo Siewierz, wycieczkę do Nadleśnictwa Siewierz , do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, warsztaty z leśniczym, warsztaty z Panią hydrolog, warsztaty z Radnym współautorem projektu „Ptasia stołówka”, wycieczkę do Zielonego Wymienialnika, nasadzenia drzew i krzewów w przedszkolnym ogrodzie.
     Swoistym podsumowaniem działań była rowerowa wycieczka przedszkolaków - promująca zdrowy tryb życia.
Realizacja tegorocznego projektu została udokumentowana w postaci video bloga, a filmy znajdują się na kanale YouTube.
     Sprawozdanie z realizacji projektu wraz z video blogiem zostały bardzo wysoko ocenione przez Wojewódzką Komisję Konkursową, czego efektem jest zakwalifikowanie Przedszkola Publicznego Nr 9 im. ”Baśniowej Krainy” do finału konkursu
 
Grupa przedszkolaków: Nela, Zosia, Antonina, Franciszek, Stanisław i Bruno pod kierunkiem wychowawczyń: Agnieszki Leszczyńskiej oraz Agnieszki Patoła 7 czerwca 2022r. wzięła udział w finale konkursu w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Zaprezentowana przez przedszkolaki piosenka, scenka o tematyce ekologicznej oraz rozwiązanie zadań przyrodniczych zostały wysoko ocenione przez komisję wojewódzką.
 
W finale XII edycji konkursu „Edukacja regionalna w szkole” nasze przedszkole zajęło zaszczytne IV miejsce. 
  Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości reprezentowania naszego przedszkola i promocji naszej miejscowości na szczeblu wojewódzkim wobec tak szerokiego grona odbiorców. Z całego serca gratulujemy naszym małym regionalistom i ich wychowawczyniom. Szczegóły na temat konkursu i wyników finału dostępne są na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach:
  
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które poprzez zaangażowanie w realizację projektu przyczyniły się do sukcesu Naszego Przedszkola.
 
Dziękujemy Rodzicom naszych wychowanków za zaangażowanie, pomoc i towarzyszenie podczas występów. Doceniamy i dziękujemy.
 
Zapraszamy do obejrzenia poniższych relacji z finału konkursu.
 
Finał konkursu - Edukacja regionalna w szkole "Zielony Śląsk" w Koszęcinie. 
Film pt.: ,,Piosenka finałowa"  https://www.youtube.com/watch?v=28rSNMgEHx8
 
Konkurs - Edukacja regionalna w szkole "Zielony Śląsk". Poznajemy skarby natury województwa śląskiego, promujemy zieloną "śląskość". Realizacja tegorocznego projektu została udokumentowana w formie videobloga, zawierającego 5 filmów. Film pt.: ,,Rowerem przez czeladzkie parki"  
Film pt.: O drzewach wiemy już prawie wszystko 
Film pt.: Do parku marsz! Przedszkolaki na Grabku
Film pt.: Leśne zagadki 
Film pt.: Życie w dolinie Brynicy
Film pt.: ,,Inscenizacja" 
do góry